Reklama

Najdłuższy dzień

Najdłuższy dzień

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Z

Zaczyna się przed świtem, gdy świat jest wciąż pusty i ciemny. Pierwsza kawa i papieros, w tle dziennikarze radiowi kartkują poranną prasę maskując ziewanie. Za oknem przytłaczająca szarość. Potem wcale nie jest lepiej – nerwowe śniadanie wpychane do ust bez apetytu, nerwowo-ospała krzątanina, a potem długie kwadranse w korku do pracy – nudnej, powtarzalnej i pozbawionej sensu. Wieczór również nie przynosi ulgi: znowu jedzenie, domowe obowiązki i godziny wyczekiwania na sen. Książka Tabaczyńskiego to skrzyżowanie dziennika, eseju i pokoleniowej biografii, a także próba opowieści o tym, co słowom się wymyka – o codziennym życiu z depresją. Z ratunkiem przychodzą inni pisarze. Pełno ich na stronach „Pokolenia...”, który jest przy okazji antologią sztuki depresyjnej. Brawurowy manifest napisany w imieniu tych, dla których każdy dzień jest „dłuższy od najdłuższego w roku”. ©℗

Michał Tabaczyński POKOLENIE WYŻU DEPRESYJNEGO, Ha!art, Kraków 2019

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]