Reklama

Nadzieje i realpolitik

Nadzieje i realpolitik

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Ekipa Juszczenki wciąż trzyma się razem i przeszła przez trudne decyzje, związane z obsadą najważniejszych funkcji w państwie. Zasługa to głównie Julii Tymoszenko, która skutecznie konstruowała rząd i jego parlamentarne zaplecze. Tylko czy za tę skuteczność nie będzie trzeba płacić w przyszłości zbyt dużych rachunków?.
G

Gdy kilka tygodni temu na politycznej giełdzie w Kijowie pojawiały się nazwiska przyszłego premiera, kandydatura Tymoszenko była najbardziej oczywista - i najbardziej kontrowersyjna. Oczywista, bo to ona stała przy Juszczence od początku i jej charyzma w dużej mierze przesądziła o sukcesie “Pomarańczowej Rewolucji". Kontrowersyjna, bo oddanie teki premiera Julii Tymoszenko miało oznaczać - jak sądzono - utratę poparcia wielu środowisk dla nowego prezydenta i sprowokować podział Ukrainy.

Nic takiego się nie stało. Głosowanie w parlamencie nad kandydaturą Tymoszenko dowiodło jej politycznych zdolności i pokazało siłę Juszczenki, który apelował do deputowanych: “Ona przeszła ze mną całą wyborczą drogę. Ufam jej". Tymoszenko otrzymała aż 373 głosy w 450 osobowej izbie; opowiedziały się za nią w całości niemal wszystkie frakcje Rady Najwyższej za wyjątkiem...

8312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]