Ładowanie...
Czyny ciemności

W długich procesach historycznych daty spełniają najczęściej rolę symboliczną, ściśle umowną. Czy można z całą powagą traktować np. rok 1492 (lub - jak chcą inni dziejopisarze - 1517) jako datę końca średniowiecza? Czy 1 stycznia 1493 wszyscy obywatele świata obudzili się w poczuciu przynależności do nowej epoki? Albo czy trudno jest wskazać w XIV w. ludzi o mentalności i kulturze (przynajmniej w niektórych elementach) “nowożytnej"? Czy trwająca przez tysiąc lat komunia chrześcijan wschodu i zachodu mogła się nagle rozpaść wskutek dwóch (i to wątpliwej ważności!) ekskomunik? I - konsekwentnie - czy jedność Kościołów może zostać skutecznie przywrócona na drodze jednego czy drugiego, najbardziej nawet spektakularnego aktu (prawnego - jak tzw. unie; symbolicznego - jak cofnięcie ekskomuniki)? A może ową lekcję podziału czy lepiej: rozchodzenia się Kościołów, trzeba przerobić w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]