Reklama

Nadzieja o. Wiśniewskiego

Nadzieja o. Wiśniewskiego

25.07.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 28 i 29 / 2016
Z

Zastanawiam się, dlaczego tak długo musieliśmy czekać, by wybrzmiał głos taki jak ten o. Ludwika Wiśniewskiego na łamach „TP”: zdecydowany i uczciwy, który nazywa rzeczy po imieniu. Dlaczego czekaliśmy, by usłyszeć głos niezgody na usprawiedliwianie kłamstw i bezkarne pomawianie oraz wykorzystywanie Kościoła do celów politycznych.

Nie będę dyskutować z o. Wiśniewskim o nadziei na zmianę, bo to kwestia subiektywna: co komu daje nadzieję i czy można dobrą zmianę przeprowadzić niedobrymi rękami ludzi, którzy od lat skłócali i dzielili społeczeństwo, używając do tego kłamstw czy populistycznych obietnic. Ale zgadzam się, że potrzebna jest przemiana myślenia i działania w dziedzinie spraw socjalnych i obywatelskich. Na pewno też istnieje potrzeba większej wrażliwości ludzi na siebie nawzajem. Lecz tym bardziej nie zbuduje się niczego niszcząc i negując dotychczasowy dorobek kraju. Potrzebne jest poczucie wspólnoty, dla której budowania oparciem powinien być Kościół.

Zbyt często tak nie jest, a pisze o tym człowiek „z wewnątrz”, w przekonaniu, że jeszcze jest jakaś droga. Do jakich i przez kogo ukształtowanych sumień odwołuje się dominikanin? Do sumień posłów, którzy w poczuciu bezkarności i przekonaniu boskiego namaszczenia odbierają nam poczucie obywatelskiej godności i wolności. Chciałabym mieć nadzieję na zmianę i może dobrze, że ktoś jeszcze próbuje w nas ją wzbudzić.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]