Reklama

Ładowanie...

Nad przepaścią

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Kiedy amerykański Kościół episkopalny (część światowego anglikanizmu) w sierpniu tego roku wybrał na biskupa ks. Gene’a Robinsona - jawnego homoseksualistę, a kanadyjska diecezja Westminster zdecydowała się na oficjalne błogosławienie par homoseksualnych, wiele środowisk przewidywało rozpad Wspólnoty Anglikańskiej. Niektórzy jednak przekonywali, że te kasandryczne głosy rozbiją się o tradycyjne zamiłowanie anglikanów do spokoju.
J

Jeden z komentatorów tę anglikańską predylekcję do “małej stabilizacji" zilustrował wówczas taką anegdotą. Z synodu wraca do domu pewien ksiądz. Żona pyta: “No i jak tam było?" “Strasznie - odpowiada. - Przegłosowano, że szatan jest współodkupicielem". Ona na to: “Przecież to herezja!". “Oczywiście - wykrzyknął. - Jeśli jeszcze raz coś takiego się wydarzy, od razu wystąpię z tego Kościoła".

A jednak w sprawie “biskupa Robinsona" Kasandra zdaje się triumfować. Prymasi 38 prowincji anglikańskich, zgromadzeni w dniach 15-16 października na nadzwyczajnym spotkaniu u Arcybiskupa Canterbury, honorowego zwierzchnika światowego anglikanizmu, jednoznacznie stwierdzili, że Wspólnota Anglikańska stanęła nad przepaścią.

“Wyrażamy - oświadczono - głębokie ubolewanie z powodu działań diecezji Westminster i Kościoła episkopalnego. Jeśli dojdzie do...

3881

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]