Reklama

Naczynie z laki

Naczynie z laki

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Kostiumowy dramat o samotnej zabójczyni to film bardziej o patrzeniu niż o mordowaniu.
„Zabójczyni” Fot. Gutek Film
J

Jeśli istnieje coś takiego jak azjatyckie poczucie czasu, to w tym przypadku widz na pewno silnie je odczuje. Niczym „przyczajony tygrys, ukryty smok” zakrada się tytułowa zabójczyni. Ale sam film opowiada o sztuce rezygnacji z przemocy, zarówno w wymiarze politycznym, jak i indywidualnym, a poniekąd również artystycznym.

„Zabij go dla mnie, niezauważenie, niczym ptaka w locie” – już sama literackość używanego przez bohaterów języka mandaryńskiego odsyła w rzadko uczęszczane rejony kina. Tymi słowami przeorysza klasztoru zleca swojej podopiecznej pierwsze zabójstwo, wręczając jej sztylet. Kolejną ofiarą ma być książę prowincji Weibo. Młoda zabójczyni Nie Yin Niang może zemścić się w ten sposób na ukochanym, który na skutek dworskich rozgrywek poślubił kiedyś inną kobietę, a przede wszystkim dokonać politycznego zamachu.

Jest pierwsza połowa IX w., czasy podupadającej...

3388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]