Reklama

„Na wszystkich frontach świata”

„Na wszystkich frontach świata”

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Prawie ćwierć wieku minęło od jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego rocka. W 1984 r. w mieście Puławy wybuchła muzyczna supernowa. Daleko od Londynu czterech chłopaków zafascynowanych punk rockiem założyło kapelę, która przejechała po gustach i przyzwyczajeniach ówczesnej publiczności niczym walec drogowy. Zasłużona wytwórnia W Moich Oczach wydała właśnie na CD komplet zachowanych nagrań zespołu.
W Moich Oczach - Siekiera
S

Siekiera

W Moich Oczach

Mimo upływu lat fenomen muzyki stworzonej przez Tomasza Adamskiego, Tomasza Budzyńskiego, Dariusza Malinowskiego i Krzysztofa Grelę do dziś nie doczekał się wnikliwej interpretacji. Ta muzyka to emanacja dzikości, okrucieństwa i agresji pomieszanych z apokaliptyczną poetyką tekstów Adamskiego. Z połączenia złego sprzętu, sprzęgów, przesterowanych gitar, zdartego głosu i neurotycznych tekstów powstała całość niebezpieczna i o ogromnej sile; sile, która już wówczas budziła sprzeciw, również wśród części polskiego środowiska alternatywnego, zarzucającego, że "Siekiera" prowokuje do przemocy. Budzyński krzyczał opętańczą pieśń gwałtu, pieśń czasów klęski i wojny. Choćby w "Krwawym froncie" - "Dajcie krwi, dajcie krwi, dajcie krwi, wojsko idź, wojsko idź, wojsko idź, trupie sny, z bromu łzy, kiły, wszy...".

...

1444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]