Reklama

Na wspólnym wózku

Na wspólnym wózku

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Tak udanego szczytu unijnego mało kto się spodziewał. Jeden z publicystów na dzień przed jego rozpoczęciem ogłosił nawet "gazową klęskę polskiej dyplomacji" w sprawie gazociągu Nabucco, konkurencyjnego wobec Gazociągu Północnego. Wszystko się zgadza, tyle że nie "klęska", a sukces, nie tylko "polskiej dyplomacji" (choć też), lecz całej Unii, i nie "gazowy", tylko znacznie szerszy. Poza 200 milionami euro na tenże Nabucco (to część 5 mld pakietu na energetykę i internet, z którego kilkaset milionów trafi do Polski), przywódcy UE postanowili przeznaczyć 600 mln euro na program Partnerstwa Wschodniego, a 25 mld na wsparcie zagrożonych kryzysem państw Europy Wschodniej.
P

Pieniądze na energetykę powinny zostać wydane do końca przyszłego roku, co może być trudne, bo większość projektów jest w powijakach, ale tym ograniczeniem radzę się nie trapić. Zaproponowała je czeska prezydencja, by przełamać niemiecki opór, i był to dobry pomysł, bo gdy pieniądze są w budżecie, zawsze można się targować o przedłużenie terminu.

Szczyt UE wydaje się więc przełamywać zasadę, o której niedawno mówił na łamach "TP" Witold Orłowski, że integracja europejska postępowała tylko w czasach prosperity, a w chwilach dekoniunktury rósł egoizm narodowy. Francuskie faux pas, jakim było protekcjonistyczne wsparcie rodzimych koncernów samochodowych, to tylko zabieg medialny na użytek wewnętrzny i "stracona okazja, by siedzieć cicho", bez wielkich strat dla europejskiej solidarności. Bo unijni politycy naprawdę rozumieją, że wszyscy jedziemy na jednym europejskim wózku, a jeśli pęknie jego wschodnioeuropejskie kółko, to potłuką się wszyscy pasażerowie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]