Reklama

(Prawie) cud

(Prawie) cud

02.06.2009
Czyta się kilka minut
Leszek Balcerowicz mówi: "jesteśmy w pierwszej lidze, ale ja chciałem, żebyśmy byli w ekstraklasie". Nikt tak jak on nie zaważył na kształcie gospodarczym współczesnej Polski.
Leszek Balcerowicz, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa, maj 2009 r. /fot. Grażyna Makara
W

W sumie 58 miesięcy na stanowisku wicepremiera i zarazem ministra finansów w trzech rządach - Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka. Kolejne 6 lat prezesury NBP. Przez prawie 11 lat - większość czasu, jaki dzieli nas od upadku komunizmu - Leszek Balcerowicz był najważniejszym albo jednym z najważniejszych ludzi kierujących polską gospodarką.

11 lat. Bardzo długo. A może odwrotnie - zbyt krótko, jak na to, co było i co wciąż jest do zrobienia?

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, szukał jesienią 1989 r. - jak sam wówczas mówił - "polskiego Erharda". Jeśli "polski Erhard" miał być ojcem polskiego cudu gospodarczego, tak jak niemiecki Ludwik Erhard był ojcem cudu gospodarczego lat 50. i 60. republiki bońskiej, to zamierzenie zarazem powiodło się i nie powiodło.

Co się powiodło...

12886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]