Reklama

Na śmierć reżysera

Na śmierć reżysera

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Filmy fabularne kręcił rzadko – w jego filmografii znajdziemy raptem sześć tytułów kinowych. Dziś już wiemy, że stanowczo zbyt rzadko, jak na reżysera o takich umiejętnościach i tak wielkiej wrażliwości. A może jednak w sam raz?
W

Wszak żaden z tych tytułów (nawet te, które z perspektywy czasu sam Krauze oceniał krytycznie) nie przeszedł bez echa, każdy doczekał się nagród w kraju i za granicą.
Zaczynał od filmów animowanych, krótkometrażowych i dokumentalnych (z tych ostatnich warto wspomnieć o głośnym „Jest” z 1984 r. i „Departamencie IV” z 1996 r.). W 1996 r. nakręcił pełnometrażowe fabularne „Gry uliczne” – political fiction o śledztwie w sprawie zabójstwa Pyjasa. Trzy lata później na ekrany kin wszedł jego pierwszy wielki film, „Dług”. Miał tak wielką siłę oddziaływania, że pod wpływem nacisków opinii publicznej doszło do ułaskawienia pierwowzorów filmowych postaci.
To właśnie Krauzemu, jak żadnemu innemu spośród polskich reżyserów, udało się uchwycić demoniczną naturę pierwszych lat rodzimego kapitalizmu. Najpierw w „Długu”, a potem w „Placu Zbawiciela” (2006), gdzie z pozoru zwyczajna...

2716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]