Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Talent odnaleziony

Talent odnaleziony

30.12.2014
Czyta się kilka minut
„Medycyna potrafi zaradzić bólowi, dlatego odchodzi się niepostrzeżenie dla siebie samego. Ciężko złapać za ogon własną śmierć: wije się ona, wymyka”. Przedstawiamy niepublikowany wywiad ze zmarłym reżyserem.
Fot. Jakub Kamiński / PAP
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: W karnawale Solidarności wyjechał Pan do Wiednia.

KRZYSZTOF KRAUZE: Dystansowałem się od zbiorowej euforii.

W pamięci mam taką scenę: blokada ronda na styku Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, manifestacja przeciwko zmniejszeniu przydziałów kartkowych. Tłum, emocje, a sto metrów dalej narzekania, że blokuje się przejazd. Przyszło mi wtedy do głowy, że Solidarność jako ruch tylko pozornie ogarnęła Polskę. W rzeczywistości Solidarność była wyizolowana.

Powód: nasze charaktery.

Jakie?

Gniewne, pazerne, chciwe.

Już samo ogłoszenie stanu wojennego wielu ludziom stworzyło szansę ułożenia sobie życia na nowo. Z RPA, Australii, Kanady wyciągnęły się w stronę Polski ręce gotowe do pomocy. W latach 80. pod Wiedniem, w Traiskirchen, działał obóz uchodźców. Toczyła się tam walka...

15923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]