Reklama

Talent odnaleziony

Talent odnaleziony

30.12.2014
Czyta się kilka minut
„Medycyna potrafi zaradzić bólowi, dlatego odchodzi się niepostrzeżenie dla siebie samego. Ciężko złapać za ogon własną śmierć: wije się ona, wymyka”. Przedstawiamy niepublikowany wywiad ze zmarłym reżyserem.
Fot. Jakub Kamiński / PAP
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: W karnawale Solidarności wyjechał Pan do Wiednia.

KRZYSZTOF KRAUZE: Dystansowałem się od zbiorowej euforii.

W pamięci mam taką scenę: blokada ronda na styku Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, manifestacja przeciwko zmniejszeniu przydziałów kartkowych. Tłum, emocje, a sto metrów dalej narzekania, że blokuje się przejazd. Przyszło mi wtedy do głowy, że Solidarność jako ruch tylko pozornie ogarnęła Polskę. W rzeczywistości Solidarność była wyizolowana.

Powód: nasze charaktery.

Jakie?

Gniewne, pazerne, chciwe.

Już samo ogłoszenie stanu wojennego wielu ludziom stworzyło szansę ułożenia sobie życia na nowo. Z RPA, Australii, Kanady wyciągnęły się w stronę Polski ręce gotowe do pomocy. W latach 80. pod Wiedniem, w Traiskirchen, działał obóz uchodźców. Toczyła się tam walka...

15923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]