Reklama

Ładowanie...

Talent odnaleziony

30.12.2014
Czyta się kilka minut
„Medycyna potrafi zaradzić bólowi, dlatego odchodzi się niepostrzeżenie dla siebie samego. Ciężko złapać za ogon własną śmierć: wije się ona, wymyka”. Przedstawiamy niepublikowany wywiad ze zmarłym reżyserem.
Fot. Jakub Kamiński / PAP
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: W karnawale Solidarności wyjechał Pan do Wiednia.

KRZYSZTOF KRAUZE: Dystansowałem się od zbiorowej euforii.

W pamięci mam taką scenę: blokada ronda na styku Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, manifestacja przeciwko zmniejszeniu przydziałów kartkowych. Tłum, emocje, a sto metrów dalej narzekania, że blokuje się przejazd. Przyszło mi wtedy do głowy, że Solidarność jako ruch tylko pozornie ogarnęła Polskę. W rzeczywistości Solidarność była wyizolowana.

Powód: nasze charaktery.

Jakie?

Gniewne, pazerne, chciwe.

Już samo ogłoszenie stanu wojennego wielu ludziom stworzyło szansę ułożenia sobie życia na nowo. Z RPA, Australii, Kanady wyciągnęły się w stronę Polski ręce gotowe do pomocy. W latach 80. pod Wiedniem, w Traiskirchen, działał obóz uchodźców. Toczyła się tam walka...

15923

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]