Reklama

Na południe i z powrotem

Na południe i z powrotem

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Rację ma „Financial Times”, że sprawa podsłuchów upodabnia nas do Włoch – ale radość gasi konsternacja, gdy dziennikarz „FT” twierdzi, że nasze polityczne elity lubią myśleć o kraju jako części „północnej Europy”, podobnym do Niemiec czy Skandynawii.
Fot. www.rollingbeans.blogspot.com
D

Dla mnie to perwersja przesuwać Polskę jeszcze na północ, jakby trzy ciepłe miesiące w roku to było za dużo, ale cóż ja tam mogę wiedzieć o elitach – oprócz tego, co zobaczę mimochodem, gdy to tu, to tam, tryśnie gejzer troski o stan państwa. Kulinarne bezguście w nowobogackim anturażu, które prezentowali bohaterowie pierwszej taśmy, istotnie dowodzi, że w swej imaginacji o lepszym świecie pozostają bliżej Berlina niż Rzymu.
My jednak, z gminnym przywiązaniem do prostoty, wyjedźmy na Południe. Tam niebo bardziej niebieskie, przecieki bardziej pieprzne („poczekaj na mnie w łóżku, tym od Putina” – woła do kurtyzany premier), obłuda bardziej barokowa, a pyskatym dziennikarzom nie wyrywa się laptopa, tylko posyła kulę z pistoletu. Koniec czerwca to ostatni moment na parę nieśmiałych sugestii zakupowych dla pasibrzuchów lubiących pamiątki z wakacji.
Od paru lat skokowo...

5771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]