Reklama

Człowiek we flaszce

Człowiek we flaszce

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Świat się dowiedział, nic nie powiedział. Zderzony z wieściami z Aleppo, znów muszę leczyć kaca, uciekając w okolice poetów.
Fot. Grażyna Makara

„Ludzie giną, gdy do urny / wrzucasz głos na nowych durni / z ich nie nową już doktryną: / »Nie tu giną«” – pisał w obliczu obojętności Europy na wojnę w Bośni Josif Brodski, z chirurgiczną precyzją spolszczony przez Stanisława Barańczaka. Nie znam bardziej dojmującego świadectwa syndromu telewizyjnego świadka, niewolnika własnego wzroku.
W tym samym mniej więcej czasie Brodski rozważał w „Znaku wodnym” – pozornie niezwiązanym z polityką eseju o Wenecji – fenomen oka. Dlaczego rejestruje bez przerwy rzeczywistość? „Ponieważ otoczenie jest wrogie. (…) Krótko mówiąc, oko poszukuje bezpieczeństwa. Wyjaśnia to predylekcję do sztuki w ogólności i sztuki weneckiej w szczególności. (...) Posąg Apollina nie gryzie, nie gryzie też i pudel Carpaccia”.
Cytuję często tę książeczkę – zatytułowaną we włoskiej wersji piękniej „Nadbrzeże nieuleczalnych” (jest taki adres w Wenecji) – bom...

5533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]