Reklama

Na północ

Na północ

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Jest dziesięć razy większa od Polski, a w swoich granicach pomieściłaby aż pięć Francji, sto państw wielkości Belgii, siedemdziesiąt cztery Holandie...”.
J

Jakucja, czyli Republika Sacha, i jej stolica, właściwie jedyne prawdziwe miasto na tym olbrzymim obszarze, wzniesione na wiecznej zmarzlinie.
Michał Książek, urodzony w 1978 r., ornitolog i kulturoznawca, mieszkał w Jakucku przez wiele miesięcy, spędził tam zimę, kiedy mrozy sięgają 50 stopni. Jego książka to reportaż, a zarazem traktat o jakuckiej historii, kulturze, religii i języku (którego się nauczył!), o innych narodach tej części Syberii – Ewenach, Ewenkach, Jukagirach.
A także spłata zaciągniętego kiedyś czytelniczego długu, podróż śladami Wacława Sieroszewskiego. Autor „Na kresach lasów” i „Dwunastu lat w kraju Jakutów” (pierwszego i najważniejszego do dziś źródła wiedzy o tym narodzie) oraz inni polscy zesłańcy stają się równoprawnymi bohaterami opowieści. Przeszłość, której obraz przetrwał w dziełach pisarza, w relacjach pamiętnikarzy i policyjnych archiwach, splata się z postsowiecką współczesnością – opisaną świetnie, bo precyzyjnie, a zarazem z wielką empatią.

Michał Książek, „Jakuck. Słownik miejsca”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]