Reklama

Na północ

Na północ

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Jest dziesięć razy większa od Polski, a w swoich granicach pomieściłaby aż pięć Francji, sto państw wielkości Belgii, siedemdziesiąt cztery Holandie...”.
J

Jakucja, czyli Republika Sacha, i jej stolica, właściwie jedyne prawdziwe miasto na tym olbrzymim obszarze, wzniesione na wiecznej zmarzlinie.
Michał Książek, urodzony w 1978 r., ornitolog i kulturoznawca, mieszkał w Jakucku przez wiele miesięcy, spędził tam zimę, kiedy mrozy sięgają 50 stopni. Jego książka to reportaż, a zarazem traktat o jakuckiej historii, kulturze, religii i języku (którego się nauczył!), o innych narodach tej części Syberii – Ewenach, Ewenkach, Jukagirach.
A także spłata zaciągniętego kiedyś czytelniczego długu, podróż śladami Wacława Sieroszewskiego. Autor „Na kresach lasów” i „Dwunastu lat w kraju Jakutów” (pierwszego i najważniejszego do dziś źródła wiedzy o tym narodzie) oraz inni polscy zesłańcy stają się równoprawnymi bohaterami opowieści. Przeszłość, której obraz przetrwał w dziełach pisarza, w relacjach pamiętnikarzy i policyjnych archiwach, splata się z postsowiecką współczesnością – opisaną świetnie, bo precyzyjnie, a zarazem z wielką empatią.

Michał Książek, „Jakuck. Słownik miejsca”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]