Reklama

Na mocnych podstawach

Na mocnych podstawach

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Polski system bankowy jest solidny i bezpieczny, mimo że całkiem młody.
Fot. Marcin Rolicki / SXC.HU
W

W nowy ustrój wchodziliśmy z ledwie kilkoma bankami komercyjnymi, dziś możemy je liczyć w dziesiątkach i wybierać w ich ofertach.

To nie pochwały na wyrost. System zasłużył na komplementy. Przetrwał przecież tsunami. Ostatni kryzys finansowy zniszczył na całym świecie banki potężniejsze niż niejeden rząd i bogatsze niż niejedno państwo. My przeszliśmy suchą nogą przez czas, kiedy inni tonęli.

Obecna wiarygodność polskiego systemu to przede wszystkim zasługa restrykcyjnego prawa, skutecznego nadzoru finansowego i bankowych procedur. Konserwatyzm rodzimego świata finansów – tak chętnie w tym kontekście przywoływane – nie zdołałoby uratować naszego systemu, gdyby nie jego solidne podstawy. Te rudymenty to niezależny bank centralny, który dba o stabilność pieniądza, a w nim Rada Polityki Pieniężnej decydująca o poziomie stóp procentowych NBP. Ale też Komisja Nadzoru Finansowego kontrolująca banki i czuwająca nad nimi oraz tak ważny dla klientów Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który chroni nasze depozyty. My też zdaliśmy egzamin. Większość z nas solidnie spłaca pożyczone w bankach pieniądze. Czasem tylko dajemy się zwieść niebankowym firmom, licząc na niecodzienne zarobki. Ryzykujemy. Bywa, że tracimy pieniądze przez nadmierną łatwowierność, naiwność lub brak wiedzy o tych instytucjach.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Państwa poradnik: aby tych pomyłek popełniać mniej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]