Reklama

Na bocznym torze

Na bocznym torze

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Parę miesięcy temu biskupi porównywali odejście z kapłaństwa do zdrady Judasza. Zupełnie w innym duchu wypowiedział się w ostatnim numerze „TP” bp Andrzej Czaja w tekście „Odejście nie jest końcem”. To przełomowa wypowiedź.
W

W liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2013 r. biskupi napisali, że w polskim Kościele „zdarzają się »opłakane sytuacje«, budząc niepokój i zamieszanie pośród wiernych. (...) Dotyka nas grzech zdrady Mistrza, jak grzech Judasza. Zanika poczucie winy i odpowiedzialności za kapłaństwo i powierzony Lud Boży”. Wówczas słowa tego listu uderzyły mnie bardzo, i to w sposób bezpośredni. Jestem byłym księdzem, więc zgodnie z retoryką listu biskupów jestem Judaszem, który zdradził Mistrza. Jednakże nigdy nie uważałem siebie za Judasza, a swojego odejścia za zdradę. Nie uważam siebie również za bohatera, a wyboru, którego dokonałem, za dowód odwagi. Jednak nie tylko o moją historię tutaj chodzi. Problemem jest wyrażona w liście ocena, która utrwala pewien stereotyp, podtrzymuje nieufność, niechęć, pogardę lub drwinę wobec tych, którzy odeszli z kapłaństwa. Czy rzeczywiście właściwym sposobem...

9077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]