Reklama

Ładowanie...

Pożar kapłańskiego sumienia

19.03.2007
Czyta się kilka minut
Zasady moralne są jednakowe dla wszystkich. Słowo Boga, które księża przepowiadają innym, powinni najpierw stosować we własnym życiu.
Fot. T. Wiech
N

Nastał w Polsce czas próby dla duchownych. Od miesięcy media piszą na pierwszych stronach o księżowskich problemach: o teczkach, głośnych odejściach od kapłaństwa, homoseksualnych i pedofilskich nadużyciach...

Stare mechanizmy

Trzeba przyznać, że w nowej sytuacji nie bardzo sobie radzimy. Prześladowani przez komunistów przez niemal pół wieku, ale jednocześnie ofiarnie chronieni przez wiernych (szczególnie w latach 70. i 80. minionego stulecia), nabyliśmy postaw i zachowań, które w tamtych czasach były w jakiś sposób usprawiedliwione, dzisiaj jednak się nie sprawdzają. Przykładowo: stosowanie podwójnej miary w sprawach ekonomicznych, gospodarczych czy personalnych było w czasach komunizmu wyrazem usprawiedliwionego moralnie oporu wobec narzuconej władzy i zyskiwało przychylność wiernych, dziś natomiast trzeba je uznać za...

11185

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]