Reklama

Myślenie (poważnie) życzeniowe

Myślenie (poważnie) życzeniowe

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Wyobraziłam sobie niewyobrażalne: spotkanie przedstawicieli Kościoła w Polsce ze środowiskami feministycznymi. Nie całkiem tak, jak zaproponowała to Księżom Biskupom strona rządowa podczas obrad Komisji Wspólnej, ale jednak. Oczywiście, że bez udziału mediów. To nie miałby być spektakl ani próba sił z widownią w tle. I może nawet nie na obradach Komisji Wspólnej. Ale jednak prawdziwe spotkanie, takie, którego powodem i gruntem jest wspólnota troski, chociaż punkty widzenia i wnioski na wejściu całkowicie odmienne.
P

Propozycja jakiegokolwiek spotkania została odrzucona przez stronę kościelną: “środowiska feministyczne są tak mocno obecne w mediach, że ich stanowisko jest nam dość dobrze znane" - brzmiała argumentacja. A gdyby tak popatrzeć inaczej? Nie zakładać, że inicjatorki niepokojących projektów ustaw (liberalizacji ustawy o ochronie życia poczętego i projektu legalizacji związków homoseksualnych) będą tylko wygłaszać swoje tezy, ale przejmując inicjatywę zadawać pytania - z jednej strony o uzasadnienie uporczywego nawracania do takich inicjatyw ustawodawczych i o źródła przekonania, że w taki sposób chce się polepszyć cokolwiek w życiu społecznym, a z drugiej - próbując usłyszeć wyjaśnienia, dlaczego argumenty Kościoła traktowane są jako nieprzekonujące, nawet gdy odwołują się do najbardziej podstawowych wartości, takich jak prawo do życia, albo gdy sięgają do doświadczeń...

2603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]