Reklama

Ładowanie...

Myśl na wygnaniu

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Beata Dorosz: NOWOJORSKI PASJANS. Polski Instytut Naukowy w Ameryce, Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński –

– „patrząc na zgromadzonych na posiedzeniu Instytutu senatorów naszej wiedzy, słuchając ich mów, żadną przelotną koniunkturą nie dyktowanych, mimo całej niemożliwości porównania nas z Wielką Emigracją Listopadową, poczułem, że przecież jesteśmy jej dziedzicami..., że mamy przed sobą wielkie zadanie, a przeliczywszy się dobrze, można by powiedzieć, że jesteśmy zdolni je podjąć” – pisał ze wzruszeniem Jan Lechoń po otwarciu nowej emigracyjnej instytucji.
Działający do dziś Polski Instytut Naukowy w Ameryce (Polish Institute of Arts and Sciences of America) z siedzibą w Nowym Jorku zainaugurował działalność 15 maja 1942 roku. Stworzyli go polscy uczeni, którzy znaleźli się w Stanach Zjednoczonych za sprawą wydarzeń wojennych. Pierwszym prezesem wybrano wielkiego antropologa Bronisława Malinowskiego, który jednak zmarł na atak serca w dzień po inauguracji. Jego...

4178

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]