Reklama

Muzyka ciszy

Muzyka ciszy

02.10.2005
Czyta się kilka minut
20 koncertów w programie głównym, 13 prawykonań (w tym 6 zamówień festiwalu), 61 pierwszych wykonań w Polsce; spotkania z kompozytorami (Klaus Huber, Toshio Hosokawa, Heiner Goebbels) i wreszcie - a może przede wszystkim - temat Festiwalu: Wschód, daleki i bliski.
Toshio Hosokawa
T

Tak w statystycznym skrócie wyglądała tegoroczna Warszawska Jesień. Świetnym pomysłem okazało się określenie przestrzeni (geograficznej i duchowej). Siedem lat temu organizatorzy wybrali Północ, kraje skandynawskie. Teraz wykorzystali podobny pomysł - i bardzo dobrze. Jesień stała się przez to bardziej jednorodna, skupiona, gęstsza. Jednocześnie nie było w tym cienia nudy, jednostajności, może dlatego, że obok Azjatów (w większości kształconych jednak w Europie) pojawiły się utwory kompozytorów europejskich, ale świadomie nawiązujących do wschodniej kultury.

I tak Niemiec Robert HP Platz (ur. 1951) swój utwór “Senko Hanabi" napisał na tradycyjny instrument japoński shô; młoda polska kompozytorka Dobromiła Jaskot (ur. 1981) w ciekawym “INGWAZ" sięgnęła do filozofii i duchowości Wschodu; w bardzo trudnej w odbiorze, ale jakże niezwykłej i pięknej pieśni “Dusza...

6118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]