Reklama

Ładowanie...

Muzeum im. Josefa Fritzla

30.09.2008
Czyta się kilka minut
Otchłanne zło potrzebuje widowni. Nie byłoby w swym oddziaływaniu tak skuteczne, gdyby nie internet, kamery czy prasa.
H

Hannah Arendt obserwując Adolfa Eichmanna przed sądem w Jerozolimie, wysunęła tezę o banalności zła: zło jest banalne, gdyż jest bezmyślne. Gdy jednak stajemy wobec tego, co czynił bohater książki Jonathana Littella albo - by użyć przykładu współczesnego - Josef Fritzl, wyjaśnienie Arendt wydaje się niewystarczające.

Człowiek bezmyślny nie tylko nie żyje życiem prawdziwie ludzkim i nie tylko traci swą godność, lecz także jest bardziej skłonny do czynienia zła - pisała autorka "Eichmanna w Jerozolimie". Trudno nie dostrzec związku między myśleniem a moralnością, przynajmniej ludzkim myśleniem, które tym się różni od myślenia kalkulującego, że powinno być świadome skutków, jakie powoduje. Trudno nie przypomnieć zdania "Gdy rozum śpi, budzą się demony". A przecież...

Niewystarczające jest także znane z tradycji wyjaśnienie istnienia zła jako...

7612

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]