Reklama

Ładowanie...

Co to jest prawda?

12.08.2008
Czyta się kilka minut
Giordano Bruno zginął śmiercią męczeńską, gdyż jego prawda była osobistym przekonaniem, którego nie da się obiektywnie zweryfikować. Mógł jedynie o niej zaświadczyć.
Nicolas Cochin (1610-1686), „Budowa wieży Babel”, akwaforta ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności
P

Przed sądem Inkwizycji stanęli kiedyś Galileusz i Giordano Bruno. Pierwszy wyrzekł się swych poglądów i ocalał w więzieniu domowym. Drugi był im wierny do końca i spłonął na stosie. Odmienna była nie tylko ich postawa, lecz przede wszystkim rodzaj prawdy, którą głosili. Prawda Galileusza była prawdą także bez jego świadectwa. Bez względu na jego własne przekonanie, czy też przekonanie jego sędziów, Ziemia "i tak się kręci"; wcześniej czy później ktoś odkryje tę prawdę, z obiektywną rzeczywistością nie da się dyskutować. Bruno natomiast zginął śmiercią męczeńską, gdyż jego metafizyczna wizja, identyfikująca Boga z naturą, była osobistym przekonaniem, którego nie sposób obiektywnie zweryfikować. Mógł jedynie o niej zaświadczyć.

Prawdy na biegunach

Wzorcem prawdy były zawsze prawdy "w sobie", niezależne od naszych...

14271

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]