Reklama

Był to samochód „Nysa"

Był to samochód „Nysa"

07.05.2007
Czyta się kilka minut
Trzy pożółkłe kartki zapełnione czarną czcionką starej maszyny do pisania. Linijka pod linijką. Ręcznie dopisane numery stron. Na pierwszej, w prawym górnym rogu ślad rdzy, pozostawiony przez duży spinacz. W drugim rogu data: Kraków dnia 17.09.1977 r. Czy po trzydziestu latach pomogą rozwikłać tajemnicę śmierci krakowskiego studenta?.
Zapomniany dokument-świadectwo
N

Niezależnie od stopnia wiarygodności listu, jego losy pokazują, jak wiele niewiadomych może jeszcze kryć się w archiwach. Na zapis natrafiliśmy przypadkiem, poszukując materiałów do tekstu o śmiertelnym pobiciu Stanisława Pyjasa. Leży w archiwum Ośrodka Karta, razem z innymi materiałami dotyczącymi dramatycznych wydarzeń z maja 1977. Prawdopodobnie to część zbiorów KOR-u, zabranych przez SB podczas rewizji w domu Jacka Kuronia. Na pierwszej kartce dokumentu jest dopisek "znaleziono 9.VI.1978". Obok parafka Kuronia.

List, wraz z setkami innych zarekwirowanych dokumentów, wrócił do domu na początku lat 90., w kilku kartonowych pudłach. - Był wtedy u nas Sewek Blumsztajn i powiedział, żeby to oddać do Karty. Jestem historykiem i zgodziłam się, że najlepiej będzie, jeśli rzeczywiście zajmą się tym fachowcy - wspomina Danuta Kuroń.

Zawartości pudeł...

14155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]