Reklama

35 LAT TEMU ZGINĄŁ STANISŁAW PYJAS

35 LAT TEMU ZGINĄŁ STANISŁAW PYJAS

08.05.2012
Czyta się kilka minut
7 maja 1977 r. nad ranem w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej 7 w Krakowie znaleziono jego zwłoki, ze śladami ciężkiego pobicia.
Fot. ze zbiorów rodzinnych
B

Był studentem filologii polskiej i filozofii UJ, współpracownikiem opozycji demokratycznej. Urodził się w Krynkach 4 sierpnia 1953 r. Trzy lata później jego rodzice: Stanisława (nauczycielka) i Florian (były wojskowy) przenoszą się do Gilowic. Tam Stanisław kończy szkołę podstawową, później chodzi do liceum w Żywcu. Według relacji kolegów i nauczycieli (m.in. Michała Caputy) już wówczas zabłysnął talentem literackim (pisał wiersze) i nieprzeciętnymi zainteresowaniami filologicznymi.

Po zdaniu matury z wyróżnieniem mógł bez egzaminu podjąć studia na dowolnej wyższej uczelni. Odmówił tego przywileju i zdał egzamin wstępny na Wydziale Filologii Polskiej UJ. W 1975 r. rozpoczął drugi kierunek: filozofię. Planował napisanie pracy magisterskiej na temat prozy Brunona Schulza.

Przełomowy w jego życiu okazał się rok 1976: po tym, jak w Radomiu i Ursusie Milicja Obywatelska i...

2348

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]