Reklama

Mroczny urok zbrodni

Mroczny urok zbrodni

01.02.2016
Czyta się kilka minut
W niedługim czasie ukazały się aż trzy książki poświęcone seryjnym mordercom z czasów PRL-u. Przypadek czy efekt badania rynku? A jeżeli to drugie – czyżby chodziło o przejaw perwersyjnej nostalgii?
Z

Zbrodnia zawsze dobrze się sprzedaje – zastanawia jednak ten PRL. Może pitaval ma być kolejnym kluczem do zrozumienia tamtej, coraz odleglejszej epoki? Każdy z trojga autorów trochę inaczej zresztą podszedł do tematu. Przemysław Semczuk, autor wydanego przez Znak „Wampira z Zagłębia”, skupił się na niekonsekwencjach i błędach śledztwa, prowadzonego pod rosnącym naciskiem władzy (wśród zamordowanych kobiet znalazła się bliska krewna Edwarda Gierka). Czy stracony w 1977 r. Zdzisław Marchwicki rzeczywiście popełnił wszystkie przypisane mu czyny? W przypadku straconego dziewięć lat wcześniej krakowianina Karola Kota wina jest oczywista, wątpliwości budziła i budzi jego poczytalność. Marta Szreder, autorka opartej na sprawie Kota powieści „Lolo”, wydanej również przez Znak, skupiła się więc na sylwetce psychologicznej nastoletniego bohatera. U Cezarego Łazarewicza, który wziął na...

2821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]