Reklama

Możemy nie robić nic

Możemy nie robić nic

Dyrektor Generalny UNICEF Polska
24.12.2018
Czyta się kilka minut
Ale jeśli zmiany w świecie będą się dokonywały w tym samym tempie, co przez ostatnie 15 lat, to w 2030 r. ok. 167 milionów dzieci będzie żyło w ubóstwie. 60 milionów ­nigdy nie pójdzie do szkoły. A 69 milionów – umrze przed piątymi urodzinami.
Ashwaq, 14-latka z miasta Sada, w obozie dla uchodźców wewnętrznych w Khamir (Jemen) UNICEF / UN073964 / CLARKE FOR UN
C

CZY WIEDZĄC, ŻE JESTEŚMY W STANIE TEMU ZAPOBIEC, MOŻEMY NIE ROBIĆ NIC?

72 lata temu Ludwik Rajchman, polski delegat do ONZ, zabrał głos i powiedział, że w ramach tworzącego się właśnie systemu Narodów Zjednoczonych powinna powstać organizacja niosąca pomoc dzieciom. Rajchman doskonale znał realia, w których znalazł się świat w 1946 r. Świat podnoszący się po tragicznej wojnie, świat dzielący się już wtedy na określone obozy polityczne. I wiedział, że musi powstać niezależna, apolityczna organizacja, która będzie nieść pomoc dzieciom wszędzie – niezależnie od ich miejsca urodzenia, koloru skóry czy wyznania. Tak też się stało.

DZIŚ STOJĄCE PRZED NAMI WYZWANIA SĄ JESZCZE WIĘKSZE.

Toczące się konflikty, wielkie fale migracji, zmiany klimatu i wynikające z nich katastrofy naturalne wpływają na losy milionów ludzi. Świat, w którym „na żywo” obserwujemy bombardowanie Aleppo i dziecko umierające z głodu w szpitalu w Jemenie. A jednocześnie świat, w którym niemy krzyk wołających o pomoc dzieci jest (naszym!) wyrzutem sumienia.

MUSIMY ROBIĆ WIĘCEJ.

My – ludzie, my – rządzący, my – przedstawiciele biznesu, my – UNICEF. W imieniu UNICEF Polska obiecuję: zrobimy wszystko, żeby nasze hasło #DlaKażdegoDziecka nie było tylko pustym frazesem. I proszę Was o pomoc w wypełnieniu tej misji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]