Reklama

Mówić bez słów

Mówić bez słów

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Jak to się stało - pyta mały brat René Voillaume, organizator, by nie powiedzieć: twórca pierwszych wspólnot małych braci - że człowiek, który nie był założycielem zakonu ani mistrzem duchowości, pociągnął tylu ludzi na drogę życia według Ewangelii?.
O

On sam został przecież ukształtowany przez różne duchowości. Siedem lat w klasztorze trapistów, w którym zamierzał pozostać na zawsze, sprawiło, że pod pewnym względem mnichem pozostał całe dalsze życie: pokochał klauzurę, milczenie, pracę fizyczną, nocne czuwania, posty i wierność regule. Potem, w Nazarecie, wyniesione z klasztoru zamiłowanie do mniszej obserwancji połączył z życiem na wzór Świętej Rodziny, takim, jak je sobie wyobrażał. Oznaczało to odejście od świata, krańcowe ubóstwo i adorację Najświętszego Sakramentu. W tym czasie wielki wpływ na jego życie wywarła książka ojca Caussade “L’abandon ŕ la divine providence" (“Zdanie się na opatrzność"). Pod jej wpływem zacznie dostrzegać w kolejnych wydarzeniach wyraz woli Bożej, której chciał być bezgranicznie wierny.

Podobnie jak inni biografowie, o. Voillaume odpowiedź znajduje w niezwykłych rysach...

10911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]