Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Polaków hejt własny

Polaków hejt własny

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Michał Bilewicz, psycholog społeczny: Pokazaliśmy badanym schemat ewolucji naszego gatunku od małpy do człowieka wyprostowanego. Zapytaliśmy, gdzie umieściliby uchodźców. Jako homo sapiens podpisała ich mniej niż połowa.
Manifestacja przeciwko islamizacji Europy, Kraków, 3 czerwca 2017 r. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
M

Marcin Żyła: Kierowca autokaru Warszawa–Berlin nie wpuszcza do pojazdu czarnoskórego mężczyzny. W Lublinie zostaje opluta młoda muzułmanka z Niemiec – a to tylko jeden z incydentów, do których doszło podczas wizyty jej grupy w Polsce. W obu przypadkach policja jest bierna. Czy przemoc wyszła już na ulice?

Michał Bilewicz : Przed stosowaniem przemocy powstrzymuje głównie empatia. Obserwacja cierpienia innych aktywuje u nas te same obszary mózgu, które odpowiadają za odczuwanie bólu. Jednak w pewnych sytuacjach, np. gdy w wyniku propagandy znacząco zmieni się wizerunek jakiejś grupy – empatia nie działa i już na poziomie mózgu zaczynamy dehumanizować innych. Coś takiego dzieje się teraz w Polsce w odniesieniu do muzułmanów, ciemnoskórych i niektórych obcokrajowców.

Ofiarami przemocy są również Polacy. Kilka dni temu w Radomiu członkowie Młodzieży...

9759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To badanie i pytanie gdzie umieścilibyśmy uchodźców jest samo w sobie rasistowskie

To badanie i pytanie gdzie umieścilibyśmy uchodźców jest samo w sobie rasistowskie

To badanie i pytanie gdzie umieścilibyśmy uchodźców jest samo w sobie rasistowskie

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]