Reklama

Mowa milczenia

Mowa milczenia

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Jezus używa w swym pytaniu liczby mnogiej, gdyż kieruje je zarówno do Maryi, jak i do św. Józefa. Jest to ostatnie pytanie Ewangelii, w którego tle pojawia się jeszcze postać męża Matki Boskiej. Potem Józef zniknie już tak dyskretnie i cicho, że nikt nie zauważy jego odejścia. Nikt nie będzie dziękował mu za poświęcenie i wielkoduszność. Nikt nie wyliczy jego zasług. Nikt nie będzie zachwycał się jego milczeniem wypełnionym miłością. Jako ostatnia wzmianka o nim w Ewangelii pozostanie wiadomość, że zgubił Jezusa i że nie rozumiał tego, co ten powiedział mu po odnalezieniu (Łk 2, 50). Nie jest to bynajmniej styl dziękczynnej laurki.
Ś

Św. Józef nie uczynił żadnego cudu ani nie wypowiedział żadnego słowa, które by zapisano. Jawi się nam jako patron milczących, którzy nie czekają na oklaski ani okolicznościowe słowa uznania. Przypominając jego wielkość, Kościół pragnie podkreślić doniosłość przykładu życia, w którym nie potrzeba patosu czy krasomówstwa. Wystarczy ufna prostota skierowana ku Chrystusowi. Wystarczy mowa milczenia niosąca treści, które trudno zamknąć w słowach. Jest ona ojczystym językiem wielu świętych, którzy potrafią koncentrować uwagę na Chrystusie, nie na sobie.

596

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]