Reklama

Monteverdi doskonały

Monteverdi doskonały

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Claudio Monteverdi bez wątpienia był człowiekiem teatru. Sprawnie czytał libretto, mistrzowsko rysował postaci, doskonale odmalowywał afekty, miał wyczucie scenicznego czasu, a nade wszystko rozumiał publiczność.
D

Dawał publiczności to, czego oczekiwała: rozrywkę na najwyższym artystycznym poziomie, podszytą wszak głęboką refleksją. Twórca wyrafinowanej kompozytorskiej seconda prattica, najpierwszy geniusz barokowej muzyki dramatycznej, ostatnie sceniczne dzieło skomponował tuż przed śmiercią. Złożony nieuleczalną chorobą, świadomy rychłego końca, zaproponował zanurzonej w szaleństwie weneckiego karnawału publiczności Teatro SS. Giovanni e Paolo szczere spojrzenie w lustro.

Dramma per musica "Koronacja Poppei" z 1642 r. to bowiem wysmakowana satyra, w której ostrzu odbijała się społeczność Wenecji, miasta handlowców, libertynów i kurtyzan. Współpracując z Giovannim Francesco Busenellim - wziętym weneckim prawnikiem, który w wolnych chwilach pisał operowe libretta - Monteverdi podjął przewrotną i nieco cyniczną grę z widzem: zakpił z władzy, ukazał kryzys wartości,...

5373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]