Reklama

Modni Turcy

Modni Turcy

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Turecka literatura przyciąga nie tylko egzotyką, ale i diagnozami polityczno-społecznymi. Powieści Pamuka, Özdamar, Farhiego czy Şafak łączą się w wielką panoramę tureckiej tożsamości.
W

W dzień jeździłam na europejską stronę do szkoły aktorskiej (...) po czym wracałam na azjatycką stronę Stambułu do rodzinnego domu jak do hotelu. Spałam w Azji, a rano, kiedy Memisz zaczynał śpiewać, jechałam znów do Europy" - mówi główna bohaterka "Mostu nad Złotym Rogiem" tureckiej pisarki Emine Sevgi Özdamar. W tych zdaniach zawarta jest cała prawda o współczesnej Turcji, rozdartej między Wschodem i Zachodem. Dążącej do przystąpienia do Unii Europejskiej, a zarazem targanej tendencjami islamizacyjnymi kraju. Zawieszonej między wysuwanymi przez intelektualistów postulatami demokratyzacji Turcji i rządami, które noszą znamiona autorytaryzmu. Charakteryzującej się w równym stopniu prozachodnimi sympatiami mieszkańców dużych miast i związkami z azjatyckim dziedzictwem dostrzegalnymi na - szczególnie wschodniej - prowincji kraju.

Bez sztampy ...

13289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]