Reklama

Zakazana sztuka

Zakazana sztuka

07.09.2010
Czyta się kilka minut
Cenzury w Rosji i na Ukrainie oficjalnie nie ma. Co wcale nie przeszkadza w represjonowaniu niepokornych artystów i kuratorów.
Andriej Jerofiejew i Jurij Samodurow na konferencji prasowej poświęconej procesowi, który im wytoczono. Moskwa, 2010 r. / fot. EPA/PAP
P

Przed moskiewskim sądem zapadł właśnie wyrok w sprawie przeciwko dwóm rosyjskim kuratorom, Jurijowi Samodurowowi oraz Andriejowi Jerofiejewowi. Zostali skazani na (odpowiednio) 200 i 150 tysięcy rubli grzywny. To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że prokurator żądał trzech lat bezwzględnego więzienia; sporo, zważając na to, że wyrok został wydany z powodu zorganizowanej przez nich w 2007 roku wystawy "Zakazana sztuka". Samodurow i Jerofiejew zebrali na niej dwadzieścia prac, które rok wcześniej zostały usunięte przez władze z różnych galerii i muzeów na terenie całej Rosji. Ekspozycja miała wskazać na problem rosnącego zagrożenia cenzurą w świecie rosyjskiej sztuki. Niespodziewanie sama stała się jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jej stosowania.

Wstyd

Tylko w tym roku podobnych spraw, dowodzących coraz większej...

11036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]