Reklama

Modernizacyjne alibi

Modernizacyjne alibi

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Polskie państwo nie jest w rozpadzie. Problem w tym, że nie widać ścieżki jego rozwoju. A liderzy PO coraz bardziej przypominają Sarmatów.
C

Co takiego stało się w Polsce, że Donald Tusk zwycięża odwołując się do wizji państwa liberalnego – przecież liberałowie długo w tym kraju byli skazani na klęskę? Według Cezarego Michalskiego Polacy przestraszyli się rządów silnego państwa w latach 2005–2007: PO wyciągnęła z tego wniosek i poddała się dyktaturze dnia codziennego, przymusowi konserwowania status quo. To zapewnia jej rządy, ale Polskę skazuje na dryf.

Tak, odpowiada Michalskiemu Bartłomiej Sienkiewicz. PO zdobyła klucz do tych, którzy w wyborach decydują, „kto będzie rządził lub kto ma przestać rządzić”: do ludu (określanego przez publicystę „TP” „bagnem”), który w „najgłębszym, obywatelskim sensie prowadzi swoją kalkulację, co mu się opłaca, a co nie. Z tej kalkulacji wynika, że raczej – Tusk”. Platforma, twierdzi Sienkiewicz, odkryła tajemnicę sukcesu w polskiej polityce: kto bardziej schlebia ludowi i jawi...

8911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]