Reklama

Czy premier może

Czy premier może

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Po tygodniach milczenia przemówili dwaj najwięksi rywale na polskiej scenie politycznej. Co kryły deklaracje premiera, kontrowane projektami lidera PiS? I dlaczego nikt w Polsce nie wierzy już w silne państwo?
Donald Tusk w trakcie debaty sejmowej poświęconej aferze Amber Gold, Warszawa, 30 sierpnia 2012 r. Fot. Witold Rozbicki / REPORTER
S

Są takie miejsca i takie momenty, gdzie politycy dokonują rozstrzygnięć o charakterze ustrojowym albo przynajmniej wygłaszają deklaracje o charakterze ustrojowym. Czasami mając realne ustrojowe czy ideowe ambicje, a czasami używając ustrojowego czy ideowego dyskursu wyłącznie po to, aby doraźnie osłaniać własną praktykę polityczną, ratować się przed doraźnym kryzysem albo atakować doraźną polityczną praktykę swego konkurenta.

Donald Tusk upozował swoją przedstawianą Sejmowi informację na temat działań i zaniechań państwa w sprawie Amber Gold właśnie na deklarację o charakterze ustrojowym. Zapowiadając pociągnięcie do odpowiedzialności konkretnych ludzi i przyjrzenie się praktyce działania konkretnych instytucji państwa, dodał do tego kilka sformułowań i aluzji głębszych, wskazujących na nierozwiązywalną sprzeczność pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem.

Usłyszeliśmy...

13285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]