Reklama

Młynarski, czyli widzieć błękit

Młynarski, czyli widzieć błękit

20.03.2017
Czyta się kilka minut
Jasne: pisał o miłości, szczęściu, tęsknocie, lecz wielkim tematem jego piosenek była Polska. Bolała go tak, jak może boleć język sparzony wrzątkiem.
Fot. Zofia Nasierowska / REPORTER
O

Oto na oczach jednego pokolenia odeszły dwie wielkie Czwórce. Jedna to Miłosz, Herbert, Szymborska i Różewicz, której odpowiednikiem w wersji „lekkiej” była druga, czyli Przybora, Kofta, Osiecka i Młynarski. Podobnie jak w przypadku Czwórcy pierwszej, każde z nich miało własny oddech, frazę i ton. Przybora – arbiter elegantiarum, przywołujący wdzięk epok minionych i oparów absurdu; Agnieszka Osiecka – szukająca miłości w świecie szastającym miłością; Jonasz Kofta – potomek Rimbauda, sarkastyczny liryk z „buntem w butonierce”, który napisał pieśń „Jak dobrze wstać / skoro świt”, choć o świcie wolał się kłaść, niż odbijać kartę na zakładzie.

Tym czwartym był Wojciech Młynarski, piosenkowy Proteusz, arcymistrz wcieleń, mówiący o sobie niekiedy, iż jest zaledwie sprawnym rzemieślnikiem. Ale że, jak śpiewał duet Kofta/Friedman: „Dobry Bóg już zrobił, co mógł / teraz trzeba zawołać...

10561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]