Reklama

Ballada o wieszczu

Ballada o wieszczu

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Na pytanie, z którą spośród swoich piosenek najbardziej mu do twarzy, udziela różnych odpowiedzi. Co nie dziwi, jeśli zdać sobie sprawę, że od początku lat 60. napisał ich około trzech tysięcy.
Wojciech Młynarski, 2015 r. / fot. Reporter
Wojciech Młynarski, 2015 r. / fot. Reporter
A

Aktualnie, u progu zimy, jest na tym etapie, że bez wahania odpowiada: "Lubię wrony". Bezpretensjonalna, smutno--dowcipna piosenka z muzyką Jerzego Wasowskiego, przewrotny hymn na cześć niedocenianego gatunku, który, świadomy swoich ograniczeń, nie szuka ciepłych krajów, zadowalając się "marnym poletkiem" i "cienką gałęzią". Opowieść o ironicznej zgodzie na świat, na dodatek napisana z błędem merytorycznym, bo jak przytomnie zauważył pewien profesor ornitologii w liście do autora, polskie wrony jesienią odlatują, a zastępują je kuzynki ze wschodu:

Gdy na polu ze śniegiem wiatr wyje,
żadna wrona przez chwilę nie kryje,
że dlatego na zimę zostają,
że źle fruwają,

ale wrona, czy młoda, czy stara,
się do tego dorabiać nie stara
manifestów ni ideologii -
i to ją zdobi

...
30036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]