Reklama

Ładowanie...

Młodzi o Europie

Młodzi o Europie

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Tylko 52 proc. młodych Europejczyków uważa, że demokracja to najlepsza forma rządów: to wynik sondażu instytutu YouGov, prowadzonego na grupie 6 tys. ludzi w wieku 16–26 lat z Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Polski, Grecji i Hiszpanii.
N

Najbardziej demokracja podoba się młodym Grekom (66 proc.), Niemcom (62 proc.), Hiszpanom (57 proc.), Anglikom (53 proc.). Bardziej sceptyczni są Włosi (45 proc. uważa demokrację za najlepszy ustrój), Polacy i Francuzi (po 42 proc.). Z badania wynika też, że wielu młodych postrzega Europę głównie jako wspólnotę gospodarczą, a nie wartości: trzech z czterech pytanych widzi w Europie głównie sojusz gospodarczy – komentuje dziennik „FAZ”.

Na pytanie, jakie wartości są dla nich najważniejsze, nieco ponad połowa wskazała na prawa człowieka, pokój i bezpieczeństwo, a trochę mniej niż połowa na tolerancję i wolność jednostki. Natomiast na pytanie, czy Unia powinna oddać część władzy na powrót państwom narodowym, twierdząco odpowiedziało aż 60 proc. Greków, co jest interpretowane jako skutek kryzysu. Za ograniczeniem władzy Unii jest też 44 proc. młodych Anglików, 39 proc. Włochów, 38 proc. Polaków, 33 proc. Francuzów, 31 proc. Hiszpanów i tylko 23 proc. młodych Niemców. Co ciekawe, większość badanych jest zarazem niezadowolona z pracy swych rządów narodowych; tylko w Niemczech niewielka większość (53 proc.) jest zadowolona. Rozczarowani są zwłaszcza Grecy: prawie 90 proc. Aż 80 proc. z nich uważa też, że będą żyć gorzej niż ich rodzice. W Polsce przeważają tu optymiści (47 proc.), choć pesymistów jest sporo: 43 proc.

Większość pytanych (68 proc.) opowiada się za przyjmowaniem uchodźców, którzy „szukają azylu z uzasadnionych powodów”. W sześciu krajach przeważają zwolennicy: od 64 proc. we Francji do 81 proc. w Hiszpanii. Tylko w Polsce jest więcej przeciwników niż zwolenników: 50 do 43 proc.

W sondażu pytano też, jak młodzi widzą przyszłość w kontekście swej osobistej sytuacji. Przeważają ci, którzy widzą ją optymistycznie („bardzo” lub „raczej”): we wszystkich siedmiu krajach to 70 proc. W Polsce jeszcze więcej: 78 proc. ©℗

Na podst. FAZ, TUI-STIFTUNG.DE

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]