Reklama

Miszpatim

Miszpatim

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 21, 1 - 24, 18
T

Tora przypomina nam w rozważaniach o prawach cywilnych, że wszelkie żydowskie prawa pochodzą od Boga. Sprawiedliwość nie może zależeć od ludzkiej wrażliwości; nie jest kwestią serca, uniesienia, ba, nawet roztropności, ale w dziele sprawiedliwości powinniśmy się kierować tylko tym, co nakazał Haszem. Jasno rzecz postawiona została w psalmie 85., gdzie czytamy: "A sprawiedliwość wyjrzy z niebios". Bóg stoi na straży wszystkich praw, tych cywilnych, karnych, jak i czysto religijnych, traktując osobę ludzką w jej totalności.

Ważny jest kontekst stanowienia nakazów. W poprzedniej parszy Jitro mowa była o stworzeniu powszechnego, obiektywnego systemu sądowego, do którego wszyscy niezależnie od stanu, majątku, pochodzenia mają mieć równy dostęp. Dopiero wtedy, gdy zaistniały ludzkie sądy, Bóg ogłosił Dziesięć Przykazań. Wskazują, co należy czynić, czego unikać, nie...

4847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]