Reklama

Mistyka posłuszeństwa

Mistyka posłuszeństwa

31.07.2006
Czyta się kilka minut
Ostatnio przeczytałem, że choroba lokomocyjna spowodowana jest różnicą między tym, co widzą oczy, a tym, czego doświadcza ciało. Oczy przekazują do mózgu informację, że człowiek znajduje się w ruchu, a reszta ciała doświadcza, że spoczywa w bezruchu. Ta sprzeczność powoduje, że dochodzi do zawrotów głowy albo nudności. Podejrzewam, że w podobnym napięciu znaleźli się Piotr, Jakub i Jan, gdy Jezus wyprowadził ich na górę.
Z

Z jednej bowiem strony zobaczyli, że Jezus przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Z drugiej strony usłyszeli głos: "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie". Widzieli boską chwałę Syna Człowieczego i mogli się spodziewać objawienia największych tajemnic, a usłyszeli bardzo zwyczajne polecenie, że mają Mu być posłuszni.

Scena przemienienia była w tradycji wschodniej traktowana jako zaproszenie na drogę nawrócenia. Skoro Jezus ukazał swoje przemienione Oblicze, to każdy chrześcijanin jest wezwany do metamorfozy, takiego napełnienia się światłem łaski Chrystusowej, by wewnętrzna jasność promieniowała na otoczenie. Większość ludzi spodziewa się w tym momencie ukazania drogi mistycznej, wypływania na głębię,...

2730

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]