Reklama

Miriam spotyka dawną znajomą

04.07.2016
Czyta się kilka minut
Potomkowie sprawców pogromu kieleckiego mierzą się z rodzinną traumą.
Michał Jaskulski, reżyser Fot. Grażyna Makara
Z

Zło wyrządzone drugiemu człowiekowi powraca do niego tysiąckrotnie, kładąc się cieniem na następnych pokoleniach” – te słowa, wypowiedziane ze ściśniętym gardłem przez wnuka jednego z uczestników pogromu kieleckiego, mają moc świadectwa. Połączone są bowiem z dyskretnym opisem tego, jak udział zwykłego człowieka w zbiorowej zbrodni przełamał mu życie i naznaczył jego rodzinę na kilka pokoleń.

O takim właśnie złu, ale też o historii leczenia otwartej wtedy rany opowiada film wyreżyserowany wspólnie przez Żyda i Polaka, Lawrence’a Loewingera i Michała Jaskulskiego „Przy Planty 7/9”. Film realizowany ponad dziesięć lat – bo powstający przez towarzyszenie procesowi pojednania.

„Przeszłość kończy się wtedy, kiedy my ją zakończymy, a zakończymy ją wtedy, kiedy zaczniemy o niej zwyczajnie rozmawiać” – mówi Bogdan Białek, spiritus movens procesu leczenia traumy...

3964

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]