Reklama

Ministerstwo samotności

Ministerstwo samotności

30.03.2018
Czyta się kilka minut
Brytyjczycy są bardzo samotni. Skala zjawiska jest tak duża – chodzi o 9 mln obywateli – że problemem oficjalnie zajmuje się rząd.
Na moście Tower Bridge w Londynie, 25 grudnia 2017 r. EACHAT / ISTOCK / GETTY IMAGES
S

Samotność trudno zmierzyć, trudno określić jej natężenie w jakiejś statystyce. W badaniach dotyczących szczęścia, zadowolenia ze związków czy innych wskaźników dobrego życia Brytyjczycy – w porównaniu z innymi europejskimi nacjami – nie wypadają ani najgorzej, ani najlepiej. Jeśli np. chodzi o ogólne zadowolenie z życia, to w 2014 r. na skali od zera (oznaczającego, mówiąc umownie, niezadowolenie całkowite) aż do dziesięciu (szczęście absolutne) Brytyjczycy ocenili je przeciętnie na „mocne 6,8”. To trochę więcej niż średnia w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zarazem ci sami Brytyjczycy okazują się bardziej samotni niż większość nacji z europejskiego kontynentu. Kilka lat temu przeprowadzono badania, z których wynika, że Brytyjczycy nie bardzo mają kogoś bliskiego, na kim mogą się oprzeć (gorzej wyglądało to tylko u Francuzów i Duńczyków; za to u...

9647

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]