Reklama

Exit krąży po Europie

Exit krąży po Europie

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Jakąkolwiek decyzję Brytyjczycy podejmą 23 czerwca, kampania referendalna pokazuje jedno: relacja między Wyspami a Unią jest coraz mniej pragmatyczna i coraz bardziej emocjonalna.
Bob Geldof ze zwolennikami pozostania Zjednoczonego Królestwa w UE – ich starcie z flotyllą kutrów rybackich demonstrujących za „Brexitem” prasa nazwała „Bitwą o Tamizę”. Londyn, 15 czerwca 2016 r. Fot. Stefan Wermuth / REUTERS / FORUM
H

Historykom nie będzie trudno ustalić, kiedy wahadło się przesunęło. Na ostatniej prostej kampanii wśród zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE wybuchła panika: w sondażach przewagę zyskali eurosceptycy. To, co niedawno wydawało się teorią, może stać się faktem.

Do daty referendum – ustalonej na czwartek 23 czerwca – były więc jeszcze dwa tygodnie, gdy pojawiła się seria zaskakujących sondaży. Zdecydowane prowadzenie zyskali w nich zwolennicy opuszczenia Unii. Największą przewagę, bo 10 pkt. proc., wykazał sondaż dziennika „Independent”: za „Brexitem” opowiadało się 55 proc., pozostać chciało 45 proc. Tymczasem rok temu, w tym samym sondażu, 10-punktowe prowadzenie mieli zwolennicy pozostania w Unii. Już to pokazuje, jak wiele zmieniło się w ciągu roku – choć przełomowe były ostatnie tygodnie.

Z pewnością nie takiego rozwoju wypadków spodziewał się premier David...

11897

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]