Reklama

Ładowanie...

Minarety jak bagnety

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Jeśli chodzi o muzułmanów, Europa zaskakująco chętnie wskazuje na swoje chrześcijańskie fundamenty, a islam przyrównuje do ciała obcego. Nieskora do tego na co dzień, przenosi ciężar konfliktu kulturowego, społecznego i politycznego na wymiar religijny.
2

29 listopada 57 proc. Szwajcarów głosujących w referendum opowiedziało się za zakazem wznoszenia minaretów (wysokich wież przy meczetach, z których muezin kilka razy dziennie wzywa do modlitwy). Dla jednych to znak sprzeciwu wobec islamizacji Europy, dla innych - podważanie demokracji i wolności religijnej.

Przeczytaj także artykuły naszych korespondentów o obecności islamu w krajach Europy

Muezin pod Alpami

Z leżącej na ziemi flagi szwajcarskiej wyłaniają się baterie czarnych minaretów - tak wyglądały plakaty z hasłem "Stop!", które przeciwnicy islamu rozwiesili przed referendum. Widać nawiązanie do słów premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który w 1997 r. cytował w kontekście walki o prawa religijne w kraju tamtejszego poetę: "Nasze meczety są naszymi koszarami, nasze...

15703

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]