Reklama

Minarety jak bagnety

Minarety jak bagnety

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Jeśli chodzi o muzułmanów, Europa zaskakująco chętnie wskazuje na swoje chrześcijańskie fundamenty, a islam przyrównuje do ciała obcego. Nieskora do tego na co dzień, przenosi ciężar konfliktu kulturowego, społecznego i politycznego na wymiar religijny.
2

29 listopada 57 proc. Szwajcarów głosujących w referendum opowiedziało się za zakazem wznoszenia minaretów (wysokich wież przy meczetach, z których muezin kilka razy dziennie wzywa do modlitwy). Dla jednych to znak sprzeciwu wobec islamizacji Europy, dla innych - podważanie demokracji i wolności religijnej.

Przeczytaj także artykuły naszych korespondentów o obecności islamu w krajach Europy

Muezin pod Alpami

Z leżącej na ziemi flagi szwajcarskiej wyłaniają się baterie czarnych minaretów - tak wyglądały plakaty z hasłem "Stop!", które przeciwnicy islamu rozwiesili przed referendum. Widać nawiązanie do słów premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który w 1997 r. cytował w kontekście walki o prawa religijne w kraju tamtejszego poetę: "Nasze meczety są naszymi koszarami, nasze...

15703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]