Reklama

Miłosierna sprawiedliwość

Miłosierna sprawiedliwość

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Przykazania Boże, jak się może wydawać, nie pozostawiają żadnej wątpliwości co do swego charakteru. Brzmią jak rozkaz.
B

Bóg rozkazuje, czytamy w Księdze Powtórzonego Prawa, a człowiek ma rozkaz wykonać. Jeśli w ten sposób będzie człowiek postępował, w nagrodę Bóg sprawi, że będzie mu się „dobrze powodziło”. To znaczy, że będzie żył długo i szczęśliwie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie z Księgą Powtórzonego Prawa, ta nagroda przeznaczona jest nie tylko dla pojedynczych osób, ale przede wszystkim dla całego Izraela. Jednocześnie ta obietnica ukrywa w sobie ostrzeżenie, a nawet groźbę. Jeśli Izraelici przestaną zachowywać przykazania, spotka ich zasłużona, a więc sprawiedliwa kara. Bóg wypędzi ich z ziemi, którą im podarował. Tak stanowi umowa, przymierze zawarte przez Boga z Izraelitami.

Chcąc tę więź między Bogiem i ludźmi opisać, najczęściej uciekamy się do wyrażeń związanych z prawem i sądownictwem. Skoro jest wina i winny, to musi też być osąd tej winy i kara. Taka kara nie jest odwetem...

2952

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]