Reklama

Ładowanie...

Miłosierna sprawiedliwość

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Przykazania Boże, jak się może wydawać, nie pozostawiają żadnej wątpliwości co do swego charakteru. Brzmią jak rozkaz.
B

Bóg rozkazuje, czytamy w Księdze Powtórzonego Prawa, a człowiek ma rozkaz wykonać. Jeśli w ten sposób będzie człowiek postępował, w nagrodę Bóg sprawi, że będzie mu się „dobrze powodziło”. To znaczy, że będzie żył długo i szczęśliwie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie z Księgą Powtórzonego Prawa, ta nagroda przeznaczona jest nie tylko dla pojedynczych osób, ale przede wszystkim dla całego Izraela. Jednocześnie ta obietnica ukrywa w sobie ostrzeżenie, a nawet groźbę. Jeśli Izraelici przestaną zachowywać przykazania, spotka ich zasłużona, a więc sprawiedliwa kara. Bóg wypędzi ich z ziemi, którą im podarował. Tak stanowi umowa, przymierze zawarte przez Boga z Izraelitami.

Chcąc tę więź między Bogiem i ludźmi opisać, najczęściej uciekamy się do wyrażeń związanych z prawem i sądownictwem. Skoro jest wina i winny, to musi też być osąd tej winy i kara. Taka kara nie jest odwetem...

2952

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]