Reklama

Ludzka twarz następcy Piotra

Ludzka twarz następcy Piotra

10.04.2005
Czyta się kilka minut
3 czerwca 1997 r. Papież przybywa do katedry w Gnieźnie i okazuje się, że przez przypadek ma chwilę wolnego czasu w napiętym programie. W katedrze jest też Mikołaj Lizut, korespondent Gazety Wyborczej. Nieoczekiwanie dostał zawodową szansę życia: okazję do bezpośredniej rozmowy z Janem Pawłem II. Ale znanego z bezpośredniości reportera tym razem zjada trema. Dziś wspomina: Zdołałem tylko wydukać kretyńskie pytanie: »Jak się Ojciec Święty czuje?«. Zdumiony, ale też rozbawiony Papież odparł: »Jako tako«. Koledzy śmiali się potem, jaki to ostry wywiad przeprowadziłem.
D

Do podobnego onieśmielenia wobec Jana Pawła II przyznaje się wielu innych żurnalistów, na co dzień często bezwzględnych, a nawet cynicznych. A przecież równocześnie Jan Paweł II był najbardziej bodaj przyjaznym mediom hierarchą w dziejach Kościoła: rozumiał je i doceniał. Nie przez przypadek takiego znaczenia nabrały za jego pontyfikatu doroczne orędzia na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej, w których diagnozował stan współczesnych mediów, wskazywał na możliwości i zagrożenia z nimi związane, nakreślał dziennikarzom zadania. W ostatnim dokumencie, ogłoszonym zaledwie trzy miesiące temu, nawoływał ludzi mediów, by “przyczynili się do zburzenia muru wrogości, jaki dzieli nasz świat, muru, który dzieli ludy i narody, podsycając niezrozumienie i nieufność; aby potrafili posługiwać się środkami, jakimi dysponują, dla umocnienia więzów przyjaźni i miłości, które wyznaczają...

5369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]