Reklama

Ładowanie...

Ludzka twarz następcy Piotra

10.04.2005
Czyta się kilka minut
3 czerwca 1997 r. Papież przybywa do katedry w Gnieźnie i okazuje się, że przez przypadek ma chwilę wolnego czasu w napiętym programie. W katedrze jest też Mikołaj Lizut, korespondent Gazety Wyborczej. Nieoczekiwanie dostał zawodową szansę życia: okazję do bezpośredniej rozmowy z Janem Pawłem II. Ale znanego z bezpośredniości reportera tym razem zjada trema. Dziś wspomina: Zdołałem tylko wydukać kretyńskie pytanie: »Jak się Ojciec Święty czuje?«. Zdumiony, ale też rozbawiony Papież odparł: »Jako tako«. Koledzy śmiali się potem, jaki to ostry wywiad przeprowadziłem.
D

Do podobnego onieśmielenia wobec Jana Pawła II przyznaje się wielu innych żurnalistów, na co dzień często bezwzględnych, a nawet cynicznych. A przecież równocześnie Jan Paweł II był najbardziej bodaj przyjaznym mediom hierarchą w dziejach Kościoła: rozumiał je i doceniał. Nie przez przypadek takiego znaczenia nabrały za jego pontyfikatu doroczne orędzia na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej, w których diagnozował stan współczesnych mediów, wskazywał na możliwości i zagrożenia z nimi związane, nakreślał dziennikarzom zadania. W ostatnim dokumencie, ogłoszonym zaledwie trzy miesiące temu, nawoływał ludzi mediów, by “przyczynili się do zburzenia muru wrogości, jaki dzieli nasz świat, muru, który dzieli ludy i narody, podsycając niezrozumienie i nieufność; aby potrafili posługiwać się środkami, jakimi dysponują, dla umocnienia więzów przyjaźni i miłości, które wyznaczają...

5369

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]