Reklama

Tłumik i tumult

Tłumik i tumult

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Kolejna rocznica jego odejścia. Czasowy dystans w tym przypadku jedynie potwierdza wyjątkową rolę, jaką amerykański trębacz odegrał w rozwoju jazzu.
Miles Davis
C

Co więcej, nie doszło do jakichś większych przewartościowań zmieniających aksjologiczny porządek kolejnych rozdziałów twórczości Davisa. Jest ona nadal opisywana raczej według wartości przyznawanych jej przez krytyków i historyków jazzu, a nie tak jak widział ją sam twórca. Ale o tym później.

Tu i gdzie indziej

Muzyczna działalność Davisa, po naukach wstępnych pobieranych w East St. Louis (Illinois), zaczyna się na dobre wraz z przybyciem artysty do Nowego Jorku w roku 1944. Młodego Davisa interesuje przede wszystkim nowa muzyka, czyli bebop, niemniej w ciągu pierwszego roku pobytu w Wielkim Jabłku jest zarazem studentem znanej Julliard School of Music. Podstawy klasycznego wykształcenia muzycznego wiele razy bardzo się Davisowi przydadzą, niezależnie od tego co będzie mówił (i wygadywał) na temat muzyki poważnej. Nie chcę tu...

8119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]