Reklama

Ładowanie...

Milczenie kurii

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Kilka dni temu prokuratura okręgowa w Krośnie postawiła zarzuty byłemu proboszczowi z podkarpackiego Hłudna. Ksiądz jest oskarżony o znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem Obłójem. Przypomnijmy, że oskarżony przez proboszcza o kradzież chłopiec nie wytrzymał presji i przed Bożym Narodzeniem 2007 r. popełnił samobójstwo. Zarzuty dotyczą również znęcania się nad trzema dziewczętami. Księdzu grozi do 12 lat więzienia.
O

Okoliczności tego dramatu wydają się w miarę czytelne i napisano o nich już wiele - także na naszych łamach. Trudno natomiast przejść do porządku dziennego nad milczeniem archidiecezji przemyskiej, na terenie której leży Hłudno. Z naszych informacji wynika, że w ciągu czterech miesięcy od śmierci Bartka z rodziną chłopca i skonfliktowaną lokalną społecznością nie kontaktował się żaden duchowny z Przemyśla. Rodzice Bartka czekali choćby na telefon z wyrazami żalu. Taki gest nie przywróciłby życia dziecku, ale mógłby rozładować napięcie i zmniejszyć poczucie rozgoryczenia.

W Przemyślu można jedynie usłyszeć, że zachowanie byłego proboszcza w Hłudnie jest wewnętrzną sprawą kurii. Nic bardziej mylnego. Milczenie w tak bolesnych sprawach rodzi bowiem podejrzenia, że urzędnicy kościelni za wszelką cenę próbują odsunąć od siebie odpowiedzialność.

Z ...

1125

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]