Reklama

Milczenie kurii

Milczenie kurii

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Kilka dni temu prokuratura okręgowa w Krośnie postawiła zarzuty byłemu proboszczowi z podkarpackiego Hłudna. Ksiądz jest oskarżony o znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem Obłójem. Przypomnijmy, że oskarżony przez proboszcza o kradzież chłopiec nie wytrzymał presji i przed Bożym Narodzeniem 2007 r. popełnił samobójstwo. Zarzuty dotyczą również znęcania się nad trzema dziewczętami. Księdzu grozi do 12 lat więzienia.
O

Okoliczności tego dramatu wydają się w miarę czytelne i napisano o nich już wiele - także na naszych łamach. Trudno natomiast przejść do porządku dziennego nad milczeniem archidiecezji przemyskiej, na terenie której leży Hłudno. Z naszych informacji wynika, że w ciągu czterech miesięcy od śmierci Bartka z rodziną chłopca i skonfliktowaną lokalną społecznością nie kontaktował się żaden duchowny z Przemyśla. Rodzice Bartka czekali choćby na telefon z wyrazami żalu. Taki gest nie przywróciłby życia dziecku, ale mógłby rozładować napięcie i zmniejszyć poczucie rozgoryczenia.

W Przemyślu można jedynie usłyszeć, że zachowanie byłego proboszcza w Hłudnie jest wewnętrzną sprawą kurii. Nic bardziej mylnego. Milczenie w tak bolesnych sprawach rodzi bowiem podejrzenia, że urzędnicy kościelni za wszelką cenę próbują odsunąć od siebie odpowiedzialność.

Z ...

1125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]