Reklama

Milczenie bywa krzykiem

Milczenie bywa krzykiem

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Do tej pory każda prowokacja Korei Północnej spotykała się z dyplomatyczną ripostą i próbami łagodzenia sytuacji. Ale rozmowy nie pomogły.
W

W ostatnich dniach Korea Północna zdetonowała ładunek nuklearny i pogwałciła zakazy Rady Bezpieczeństwa ONZ, odpalając rakiety balistyczne. Zagroziła też Korei Południowej, oficjalnie odrzucając zawieszenie broni z lipca 1953 r., a w ten sposób formalnie powracając również do stanu wojny z USA. To poważne prowokacje, właściwie tylko zbrojny atak mógłby je przebić. Lecz odpowiedź musi być jedynie dyplomatyczna.

Pozytywne efekty może przynieść tylko bardzo szczególny rodzaj dyplomacji: dyplomacja milczenia. Żaden komunikat nie zostanie wysłany do północnokoreańskiego reżimu, nikt nigdzie nie będzie rozmawiać z północnokoreańskim dyplomatą, a przede wszystkim nie zostaną poczynione żadne wysiłki na rzecz wznowienia negocjacji w jakiejkolwiek formie.

Tak, to przeczyłoby wszystkim stosowanym zwykle doktrynom i priorytetom dyplomatów. Ich instynkt...

3151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]