Reklama

Milczenie bywa krzykiem

Milczenie bywa krzykiem

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Do tej pory każda prowokacja Korei Północnej spotykała się z dyplomatyczną ripostą i próbami łagodzenia sytuacji. Ale rozmowy nie pomogły.
W

W ostatnich dniach Korea Północna zdetonowała ładunek nuklearny i pogwałciła zakazy Rady Bezpieczeństwa ONZ, odpalając rakiety balistyczne. Zagroziła też Korei Południowej, oficjalnie odrzucając zawieszenie broni z lipca 1953 r., a w ten sposób formalnie powracając również do stanu wojny z USA. To poważne prowokacje, właściwie tylko zbrojny atak mógłby je przebić. Lecz odpowiedź musi być jedynie dyplomatyczna.

Pozytywne efekty może przynieść tylko bardzo szczególny rodzaj dyplomacji: dyplomacja milczenia. Żaden komunikat nie zostanie wysłany do północnokoreańskiego reżimu, nikt nigdzie nie będzie rozmawiać z północnokoreańskim dyplomatą, a przede wszystkim nie zostaną poczynione żadne wysiłki na rzecz wznowienia negocjacji w jakiejkolwiek formie.

Tak, to przeczyłoby wszystkim stosowanym zwykle doktrynom i priorytetom dyplomatów. Ich instynkt...

3151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]