Reklama

Miękkie podbrzusze Zachodu

Miękkie podbrzusze Zachodu

21.10.2016
Czyta się kilka minut
W Bułgarii, Mołdawii i Rumunii trwa właśnie zawzięta walka starych elit z nowym pokoleniem. Jej wynik może wpłynąć także na układ sił w Europie.
Protesty młodych Rumunów przeciwko „grupie trzymającej władzę”. Bukareszt, listopad 2015 r. Fot. Andrei Pungovschi / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES
E

Europę Południowo-Wschodnią czeka gorąca wyborcza jesień. Głowę państwa wybiorą Bułgarzy i Mołdawianie, w Rumunii odbędą się zaś wybory parlamentarne. Bułgarzy, graniczący z Grecją i Turcją, są również uwikłani w problem kryzysu migracyjnego.

Tymczasem cały ten region znajduje się dziś na styku wpływów Zachodu, Rosji oraz Turcji. W tych niespokojnych czasach mogłoby się więc wydawać, że to geopolityka będzie nie tylko priorytetem, ale także kluczem do zrozumienia procesów społeczno-politycznych zachodzących w tym niedocenionym, a przecież tak wrażliwym miejscu Europy. Okazuje się jednak, że to tylko pozory.

Bułgaria: bliżej Rosji?

Dla bułgarskiej opozycji wybory prezydenckie, które odbędą się 6 listopada, są szansą na przełamanie politycznej dominacji premiera Bojki Borisowa i jego konserwatywnej partii GERB (to skrót od nieco przydługiej nazwy:...

20611

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]