Reklama

Między tezą a człowiekiem

Między tezą a człowiekiem

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Podczas tegorocznego Festiwalu spotkało się 91 filmów. Dokument sąsiadował z fabułą i animacją. Jednak najważniejsze okazało się spotkanie sztuki z polityką. Filmy zaangażowane przeplatały się z dziełami abstrahującymi od gorących problemów współczesności.
Romek Ślefarski w "Moim miejscu" Leszka Dawida
T

Taki układ filmów konkursowych rodzi - nie nowe zresztą - pytanie o to, czy głównym zadaniem dokumentu jest naprawianie świata, czy ma być on sposobem uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym, czy raczej artystycznym obrazem rzeczywistości, przefiltrowanym przez reżyserską wrażliwość. Festiwal pokazał, że możliwe jest pogodzenie misyjności z artyzmem.

Niewidzialna Polska

Z pewnością udało się to Lidii Dudzie, reżyserce “Herkulesa" nagrodzonego w konkursie ogólnopolskim Złotym Lajkonikiem. Dziewięcioletni Krzyś, kulejący chłopiec, utrzymuje niepracujących rodziców; ojciec nazywa go pieszczotliwie Herkulesem, chyba nie do końca zdając sobie sprawę z trafności tego określenia. Bowiem Krzyś jest postacią prawdziwie heroiczną. Wraz z nim podążamy na tory kolejowe, gdzie razem z kolegami zbiera węgiel. Trudno bez wzruszenia...

12088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]